+47 463 573 98

TWÓJ ZAUFANY DORADCA W NORWEGII

Firma w Norwegii

niedziela, 28.05.2017 - 11:17

Coraz więcej osób mieszkających w Norwegii zakłada własną działalność. Najczęściej są to firmy z branży budowlanej oraz z branży sprzątającej. Szacuje się, że nawet około 40 tysięcy Polaków prowadzi przedsiębiorstwa w Kraju Fiordów. Wśród nich jest wiele firm, które odniosły ogromny sukces na rynku norweskim.

Jak założyć firmę w Norwegii??

Otwieranie nowego przedsiębiorstwa nie jest sprawą ani skomplikowaną, ani trudną.  Enkeltpersonforetak (ENK), czyli działalność gospodarcza jednooosobowa prowadzona przez jednego właściciela, który jest całkowicie odpowiedzialny za wszystkie decyzje podejmowane w firmie oraz ich skutki, również finansowe. Osoba zakładająca nowe przedsiębiorstwo musi być pełnoletnia oraz posiadać norweski adres. Ta forma jest najprostszą i najtańszą możliwością prowadzenia własnego biznesu w Norwegii.

UWAGA! Zakładając ENK nie masz możliwości rozdziału majątku firmy i majątku prywatnego. W razie niepowodzenia odpowiadasz za firmę całym swoim dobytkiem. Pamiętaj również, że osoby prowadzące ENK nie otrzymują przywilejów, takich jak osoby pracujące na etacie np. świadczeń socjalnych. Po zamknięciu działalności byli właściciele nie są uprawnieni do pobierania zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger).

Formalności

  1. Przyszli właściciele firm muszą zarejestrować swoją działalność w Brønnøysundregisterene, czyli Norweskim Rejestrze Podmiotów Gospodarczych. Procedura jest darmowa, nie wymaga wkładu własnego. 
  2. W nazwie firmy musisz umieścić Twoje nazwisko.
  3. Jeżeli nie posiadasz numeru personalnego, wraz z wnioskiem o założenie działalności należy złożyć wniosek o otrzymanie tymczasowego numeru – D-numer oraz kopię paszportu lub dowodu osobistego, potwierdzoną przez norweskiego urzędnika.
  4. Po około miesiącu od złożenia wniosku otrzymasz 9-cyfrowy numer organizacji.
  5. W momencie, gdy Twoje dochody przekroczą 50.000 NOK w ciągu roku, należy zarejestrować się w Rejestrze Podatników VAT (Merverdiavgiftsregisteret, w skrócie MVA).
  6. Rozszerzając zakres prowadzonej działalności, należy każdorazowo zaktualizować dane podawane podczas rejestracji firmy o nowe dziedziny działalności.

Osoby posiadające norweski numer personalny całość formalności mogą wykonać za pośrednictwem portalu altinn.no. Przy braku d-numer wniosek należy wysłać drogą pocztową na adres właściwego dla miejsca urzędu. Pamiętaj, aby dokumenty, które wysyłasz były wypełnione właściwie. Jeżeli potrzebujesz pomocy w formalnościach związanych z założeniem nowego przedsiębiorstwa lub masz pytania, skontatuj się z naszą firmą.

Udostępnij

Polecane wpisy