+47 463 573 98

TWÓJ ZAUFANY DORADCA W NORWEGII

Kredyty w Norwegii – najważniejsze informacje

wtorek, 04.07.2017 - 05:13

Wielu Polaków mieszkających na stałe w Kraju Fiordów, korzysta z dodatkowych środków pieniężnych przeznaczając je na zakup mieszkań, domów, czy samochodów. W Norwegii możemy skorzystać m.in. z kredytu gotówkowego, hipotecznego, czy też konsolidacyjnego. Jakie wymagania należy spełnić, aby móc ubiegać się o kredyt w Norwegii?

Kredyt konsumencki (forbrukslån)

Jest to najpopularniejsza forma pożyczki, którą możesz przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Kwota zazwyczaj waha się w granicach 5000 – 500 000 nok i jest oprocentowana na około 15%. Spłata kredytu może zostać rozłożona na maksymalnie 15 lat. Wymogi, jakie musisz spełnić to: stały numer personalny, wstępne rozliczenie podatkowe za poprzedni rok oraz aktualny adres zameldowania w Norwegii. Pamiętaj! Kredytu konsumenckiego nie musisz brać w Twoim Banku. Skorzystaj z oferty tego Banku, który zaproponuje najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie.

Kredyt na samochód w Norwegii (billån)

Kredyt na samochód w Norwegii jest zazwyczaj oprocentowany na około 5%. Zabezpieczeniem kredytu w tym wypadku jest nabywane auto. Starając się o kredyt, musisz przedstawić w banku umowę o pracę, lønnslippy z dwóch ostatnich miesięcy oraz rozliczenie podatkowe z poprzedniego roku (Twój dochód roczny brutto nie może być mniejszy niż 250 tys. nok). Kredyt na samochód nie jest wyłącznie kredytem na zakup nowego auta, możesz również kupić używany, z tym że, w momencie spłaty kredytu auto nie może mieć więcej niż 13 lat. O skorzystanie z billån możesz starać się w momencie, gdy pracujesz w Norwegii powyżej 1 roku. Uwaga! Biorąc kredyt na samochód w Norwegii, jesteś zobowiązany do wykupienia ubezpieczania KASKO, a więc należy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Większość decyzji kredytowych jest związana z długością pobytu w Norwegii, tylko kredyt samochodowy można uzyskać już po roku pobytu.

Kredyt mieszkaniowy

W przypadku zakupu nieruchomości w Norwegii większość osób decyduje się na kredyt hipoteczny, który jest kredytem długoterminowym, spłacanym do 30 lat. Aby otrzymać kredyt na zakup mieszkania, musisz posiadać m.in. stały numer personalny, stabilne dochody, stałą umowę o pracę, paszport oraz zeznania podatkowe za poprzedni rok. Wymogi są zależne od Banku, w którym będziesz starał się o pożyczkę. Niezbędny jest również wkład własny w wysokości około 30% kredytu. W Norwegii istnieje możliwość wzięcia pożyczki na zakup mieszkania z Gminy Norweskiej. Dotyczy to osób, które ze względu na trudną sytuację osobistą (np. niepełnosprawność) nie mają środków pieniężnych na wkład własny.

Pamiętaj, aby biorąc kredyt w Norwegii porównać oferty z różnych banków. Ważnym jest, dokładne przeanalizowanie umowy kredytowej oraz jej warunków. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy osób, zajmujących się doradztwem kredytowym. Może to w znacznym stopniu przyspieszyć oraz usprawnić proces uzyskania kredytu. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Więcej informacji mogą Państwo uzyskać w zakładce „usługi” → „kredyty”.

Udostępnij