+47 463 573 98

TWÓJ ZAUFANY DORADCA W NORWEGII

Pierwsze kroki w Norwegii

piątek, 26.05.2017 - 04:54

Decyzja podjęta – wyjeżdżam.

Od wielu lat duża liczba Polaków decyduje się na emigrację z ojczyzny. Coraz częściej wybieranym kierunkiem jest Norwegia. Cudowne krajobrazy, wyższy standard życia – brzmi wspaniale, lecz często po przyjeździe do kraju fiordów rzeczywistość potrafi szybko przysłonić zalety. Jak przebrnąć przez początki nowej drogi na emigracji? Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Jakie formalności powinniśmy załatwić po przyjeździe do Norwegii?

Przed wyjazdem.

Przygotowania do emigracji warto rozpocząć jeszcze w Polsce. Obecnie na rynku norweskim panuje duża konkurencja. Język norweski lub angielski to konieczność. Jeżeli decyzji o wyjeździe nie podejmujesz spontanicznie, zapisz się na kurs językowy już w Polsce. Dzięki umiejętnościom językowym załatwienie spraw, chociażby w urzędzie, będzie dla Ciebie dużo prostsze.

Przyjeżdżając do Norwegii, należy posiadać ważny dowód osobisty. Paszport nie jest wymagany przy wjeździe, ale na pewno przyda się podczas załatwiania wielu formalności (niezbędny np. w większości banków podczas otwierania nowego konta). Jeżeli nie posiadasz ważnego dokumentu, pamiętaj, aby wyrobić go przed przyjazdem do Norwegii.

Praca

Poszukiwania pracy w Norwegii najlepiej rozpocząć już w Polsce. Istnieje dużo agencji zatrudnienia, które rekrutują do pracy wraz z zakwaterowaniem. Większość ofert skierowanych jest do mężczyzn, niestety kobiety często mają większą trudność ze znalezieniem pracy. Główne portale, na których możecie znaleźć ogłoszenia o pracę to www.finn.no oraz www.nav.no (NAV – Norweski Urząd Pracy). Jeżeli szukasz pracy w norweskiej firmie, pamiętaj, aby wysyłane CV było w języku norweskim.

Mieszkanie w Norwegii

Duża część wyjeżdżających pierwszy raz do pracy otrzymuje ofertę wraz z zakwaterowaniem. Jest to najkorzystniejsza opcja dla osób, które nie mają znajomych lub rodziny w Norwegii. Jeżeli poszukujesz samodzielnie mieszkania, oferty wynajmu znajdziesz na finn.no lub hybel.no. Pomocne mogą okazać się również internetowe fora dla Polaków mieszkających w Norwegii, na których ogłoszenia dodają nasi rodacy. Koszty różnią się w zależności od lokalizacji oraz wyglądu mieszkania. Standardem w przypadku wynajmu mieszkania w Norwegii jest 3 miesięczny depozyt wpłacany na konto bankowe.

Formalności

Jeżeli wyjeżdżasz do Norwegii z zamiarem dłuższego pobytu (powyżej 3 miesięcy), niezbędna będzie wizyta w następujących urzędach:

1.  Po otrzymaniu umowy o prace powiniśmy udać się do Urzędu Podatkowego – Skatteetaten, w celu zamowienia karty podatkowej. Formularze dostępne są Urzędzie. Jeżeli jest to nasza pierwsza praca/pobyt w Norwegii wraz z informacją o karcie podatkowej otrzymamy tymczasowy numer personalny tzw. D-nummmer. Jeżeli Twój pobyt będzie dłuższy niż trzy miesiące powinieneś to zgłosić występując z wnioskiem do UDI o rejestrację w Norwegii.

2. Policja lub Ośrodek ds. Cudzoziemców – rejestracja w UDI. Wraz z numerem personalnym, trzema ostatnimi dowodami wypłaty pensji  (lønnsslipper)paszportem lub dowodem osobistym oraz umową o pracę musimy stawić się w wyżej wymienionych urzędach w celu zarejestrowania pobytu. Aby umówić termin spotkania, należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie: https://www.udi.no/. Standardowy czas oczekiwania na wizytę na policji wynosi około miesiąca. 

W razie nieprzewidzianych sytuacji warto mieć przy sobie norweskie numery alarmowe:

Pogotowie – 113

Policja – 112

Straż pożarna – 110

Pogotowie drogowe – 175

Pogotowie wodne – 120

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Oslo – 24 11 08 50

Formalności związane z przyjazdem do Norwegii wydają się Tobie nie do przejścia? Skontaktuj się z naszą firmą i skorzystaj z naszych usług. Oszczędź Twój czas i zyskaj pewność, że wszystkie dokumenty zostaną poprawnie wypełnione.

Udostępnij

Polecane wpisy